Třídní program „Kuřátek“kuradka01_pngm

„MY JSME MALÁ DĚŤÁTKA, ŘÍKAJÍ NÁM KUŘÁTKA“

KDO JSME A CO VE ŠKOLCE DĚLÁME

Většina dětí chodících do třídy „Kuřátek“  je ve věku od 2,5 do 3,5 let. Tuto třídu navštěvují děti, které jsou na začátku roku netříleté a mladší děti, které jsou v mateřské škole poprvé a teprve přivykají na režim a řád v mateřské škole. Hlavním cílem tedy je pomoci dětem při zvykání si na nové kamarády a svoje pí. učitelky. Při tom dětem kromě pí. učitelek pomáhá i chůva Kačka Samková a naše paní školnice Martina Šťastná, které dětem podle potřeby pomáhají hlavně při stolování, hygieně a sebeobsluze.

O děti ze třídy „Kuřátek“ se stará paní ředitelka Ivana Eichlerová. Během dopoledne i odpoledne pomáhají s výchovnou činností a péčí o tyto malé děti i učitelky ze třídy Sluníček a chůva tak, aby pokud možno byly ve třídě vždy alespoň dvě dospělé osoby, protože je to nutné vzhledem k nízkému věku dětí a poměrně velké potřebě dopomoci při sebeobsluze a hygieně.

Hlavním cílem pro děti ve třídě „Kuřátek“ je postupná adaptace na prostředí mateřské školy, nové lidi, se kterými se přicházejí do styku, zvykání si na kolektiv vrstevníků, postupné odpoutání se od rodičů, navykání na režim školy.

Mezi hlavní úkoly po zvládnutí adaptace na nové prostředí patří zvládání sebeobsluhy, hygienických návyků, respektování zásad společného soužití s ostatními dětmi. Postupně, podle individuálních schopností i věku se děti seznamují se základy různých technik kreslení a malování i jiných výtvarných činností, hudbou, zpěvem s doprovodem na hudební nástroj, novými pohybovými dovednostmi, základy mnoha sportů v budoucnu, novými básničkami, písničkami, pohádkami, možnostmi jejich ztvárnění i reprodukce, hrou se slovy a jazykem, různými hrami pohybovými, didaktickými i smyslovými a se spoustou dalších a dalších věcí a dovedností.

Vzhledem k věku dětí je většina činností s dětmi realizovaná v menších nebo větších skupinkách. Společná práce s celou třídou je méně častá a musí být svojí délkou a náročností přizpůsobená možnostem a schopnostem dětí.

KDE NÁS VE ŠKOLCE NAJDETE A JAK TO U NÁS VYPADÁ

Třída „Kuřátek“ vznikla ve školním roce poprvé. Tato třída je určena především dětem, které jsou ještě malé, nejsou jim ještě tři roky. Podmínkou je pouze to, že tyto děti již nepoužívají pleny.

Děti jsou ve třídě „Kuřátek“ v menším počtu, aby bylo možné se jim individuálně více věnovat a mohlo se s dětmi pracovat v menších skupinkách. Třída „Kuřátek vznikla rozdělením původní třídy „Sluníček“ a to tak, že je možné obě třídy oddělit pomocí shrnovacích dveří a stálé ložnice tak, aby se obě skupiny navzájem nerušily.

Děti mají k dispozici svoji třídu se stolečky, hernu s hračkami odpovídajícími nízkému věku dětí. Společně s dětmi ze třídy „Sluníček“ pak mají umývárnu, WC a šatnu.

JAK JDE U NÁS DEN

Režim dne byl přizpůsoben nízkému věku většiny dětí a jejich větší potřebě spánku, delší potřebné době na hygienu, sebeobsluhu, stravu a také potřebu většího klidu např. při obědě.

Ve třídě, ve které bude větší množství netříletých dětí, bude zajištěno, aby s dětmi byly vždy alespoň dvě dospělé osoby (pí. ředitelka a pí. školnice nebo chůva nebo učitelka ze třídy Sluníček).

Režim dne 1. třídy – Kuřátka

a) Malé (nové a netříleté) děti

• 6,15 – 7,00 spontánní hra, skupinové činnosti, individuální činnosti (spojené aktivity s staršími dětmi ze třídy Včelek)
  • 7,00 – 8,10 spontánní hra, skupinové činnosti, individuální činnosti (samostatně po třídách)